بصیرت افزایی و تعامل

بصیرت خواص جامعه

بصیرت افزایی و تعامل

بصیرت خواص جامعه

بصیرت افزایی و تعامل
این وبلاگ در راستای بصیرت بخشی به افراد جامعه است.
امیرالمومنین در حدیثی زیبا در راستای بصیرت افزایی می فرمایند: « کور آن کسی نیست که چشم ندارد ، بلکه کسی است که بصیرت ندارد. (کنزالعمال حدیث 1220)
امام خامنه‌ای(مدظله‌العالی)
نداشتن بصیرت مثل نداشتن چشم است؛ راه را انسان نمی‌بیند. بله، عزم هم دارید، اراده هم دارید، اما نمی‌دانید کجا باید بروید. (۹۲/۱۰/۱۹)

تعریفی بسیار زیبا از بصیرت :
ﯾﮑﯽ ﺍﺯ ﺑﺰﺭﮔﺎﻥ ﺧﺪﻣﺖ مقام معظم ﺭﻫﺒﺮﯼ ﺭﺳﯿﺪﻧﺪ ﻭ ﻋﺮﺽ ﮐﺮﺩﻧﺪ ﮐﻪ ﻣﺠﻤﻮﻋﻪ ﺍﯼ ﺩﺍﺭﯾﻢ ﻭ ﻣﯿﺨﻮﺍﻫﯿﻢ ﺍﻓﺮﺍﺩ ﺑﺎ ﺑﺼﯿﺮﺕ ﺗﺮﺑﯿﺖﮐﻨﯿﻢ.
آقا ﻓﺮﻣﻮﺩﻩ ﺑﻮﺩﻧﺪ:
ﻣﻨﻈﻮﺭﺗﻮﻥ ﺍﺯ ﺑﺎ ﺑﺼﯿﺮﺕ ﭼﯽ ﻫﺴﺖ؟
ﻋﺮﺽ ﮐﺮﺩﻩ ﺑﻮﺩ: ﮐﺴﺎﻧﯽ ﻣﺜﻞ ﻣﻘﺪﺍﺩ ﮐﻪ ﭼﺸﻤﺸﺎﻥ ﺑﻪ ﺩﻫﺎﻥ ﻣﻮﻻﯾﺸﺎﻥ ﺑﺎﺷﺪ ﻭ ﮔﻮﺵ ﺑﻪ ﻓﺮﻣﺎﻥ ﻭﻟﯿﺸﺎﻥ...
آﻗﺎ ﻓﺮﻣﻮﺩﻩ ﺑﻮﺩﻧﺪ:
ﺍﯾﻦ ﺧﻮﺏ ﺍﺳﺖ، ﺍﻣﺎ ﻣﻨﻈﻮﺭ ﻣﻦ ﺍﺯ ﺑﺼﯿﺮﺕ ﺍﯾﻦ ﻧﯿﺴﺖ. ﻣﻨﻈﻮﺭ ﻣﻦ ﺍﺯ ﻓﺮﺩ ﺑﺼﯿﺮ, ﺍﻓﺮﺍﺩﯼ ﻣﺜﻞ ﻣﺎﻟﮏ ﺍﺷﺘﺮ ﻫﺴﺖ ﮐﻪ امیرالمؤمنین (علیه سلام) ﺩﺭ ﻭﺻﻔﺶ ﻣﯿﻔﺮﻣﺎﯾﻨﺪ:
مالک ﺑﻪ ﮔﻮﻧﻪ ﺍی اﺳﺖ ﮐﻪ ﺍگرﺩﺭ ﺑﯿﺎﺑﺎﻧﯽ ﺑﺎﺷﺪ ﻭ ﺩﻭﺭ ﺍﺯ ﻣﻮﻻﯾﺶ ﻭ ﻣﺸﮑﻠﯽ ﺑﺮﺍﯾﺶ ﭘﯿﺶ ﺑﯿﺎﯾﺪ، ﺩﻗﯿﻘﺎ" ﮐﺎﺭﯼ را ﻣﯿﮑﻨﺪ ﮐﻪ ﺍﮔﺮ ﻧﺰﺩ ﻣﻮﻻﯾﺶ ﺑﻮﺩ، ﻣﻮﻻﯾﺶ ﻫﻤﺎﻥ ﮐﺎﺭ ﺭﺍ ﺍﻣﺮ ﻣﯿﮑﺮد...
ﺑﺼﯿﺮﺕ ﯾﻌﻨﯽ ﺍﯾﻨﮑﻪ ﺩﺭ ﻏﯿﺒﺖ ﻣﻮﻻﯾﺖ هم ﺑﺪﺍﻧﯽ ﺍﻭ ﺍﺯ ﺗﻮ ﭼﻪ ﻣﯿﺨﻮﺍﻫﺪ ﻭ ﻫﻤﺎﻥ ﺭﺍ عمل کنی

نقض برجام  از روز اجرای آن شروع شده است و آمریکا با تمام توان تف های خود را نثار روح برجام کرده است .اما سوال اینجاست ؟ چرا دولت ژست مقابله با آمریکا را  امروز گرفته است. از 10 نفر از نزدیکانتان بپرسید چند فعالیت مهم و اساسی دولت را نام ببرند و منتظر جواب آنها باشید .قطعا یا جوابی نخواهید شنید یا جواب ها در چند موضوع ساده خلاصه می شود . مثل آزادی های اجتماعی ، سیاست خارجی و کنترل تورم.تقریبا تمامی این موارد در مناظرات به جای بهبود وضعیت دولت در نظر مردم باعث تخریب بیشتر دولت خواهد  بود.  گزارش عملکرد دولت یازدهم تقریبا خالی از هر گونه فعالیت مفید است .  سیاست خارجه که با قطع رابطه کشورهای دست چندم ، سقوط رتبه پاسپورت ، حادثه منا و البته موضوع برجام عملا کارنامه موفقی نداشته است .کنترل تورم که دیگر قابل بیان نیست و به احتمال زیاد مردم خود آن را در جیبشان احساس می کنند . در مورد آزادی های اجتماعی به نظرم شاید تا حدودی موفق به ایجاد تنش شدند اما به مردم چه می خواهند بگویند. می خواهند بگویند ما موضوع کنسرت ها را پیگیری کردیم و در نهایت موفق شدیم در مشهد کنسرت برگزار نکنیم . و سوالی که حتما از دولت پرسیده خواهد شد این است که  چند درصد مردم توان رفتن به کنسرت را دارند فرض که شما کنسرت هم گذاشتید و کار های فراوان دیگر هم انجام دادید این که می گویید دغدغه چند درصد از مردم است . آنچه که مشهود است دولت دست خالی را در انتخابات 96 دارد . راه حل چیست؟ . تا قبل از این راه حل ایجاد بحران در داخل کشور و گرفتن ژست ناجی بود .مثل کنسرت ها و سخنرانی ها . اما در آینده گرفتن ژست قهرمان در مقابل آمریکا و دشمنان منطقه ژست قالب خواهد بود تا به نوعی دولت را از اتهام بی عرضه گی در سیاست خارجه برهاند. به همین منظور است که شاهد ژست های قهرمان مآبانه  نیم بند سخنگوی وزارت خارجه به اظهارات نخست وزیر انگلیسی و البته سخنان دولت مردان در مقابل قانون ایسا  هستیم . بعید نیست در آینده نزدیک حتی دولت امریکا عقب نشینی های استراتژیکی داشته باشد .آن هم نه در اصل موضع بلکه فقط در ظاهر تا برجامیون بگویند.ابر قدرت جهان از ما حساب می برد و آن وقت کسی نمی پرسد قرار نبود که آنان فقط حساب برده و یک قانون را اجرایی نکنند .بلکه قرار بر رفع تحریم ها و عدم تصویب قانون های جدید بوده است. قطعا امثال این شعار را درآینده خواهید شنید روحانی می رزمد/آمریکا می ترسد . و بدین وسیله بدون گرفتن هیچ گونه امتیاز حقیقی مردم دل به دونکیشوت ها خواهند سپرد. تا شاید گلابی های برجام برسد.

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۵/۰۹/۱۸
رهرو ولایت

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی